Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Świętochłowice

Świętochłowiccy policjanci wyjaśniają okoliczności wczorajszego potrącenia na przejściu dla pieszych. W wyniku zdarzenia 68-letni świętochłowiczanin trafił do szpitala. Jesień to trudny okres zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Często jednak pieszy w starciu z samochodem nie ma żadnych szans, dlatego apelujemy o ostrożność i wyobraźnię! Zmienna aura wymaga szczególnej uwagi podczas jazdy. Na drogach jest ślisko, co wydłuża drogę hamowania pojazdów, a deszcz i mgła w znacznym stopniu ograniczają pole widzenia kierowcy.

Wczoraj ok. 20.00 w Świętochłowicach w rejonie skrzyżowania ulicy Bytomskiej z Chorzowską doszło do potrącenia mężczyzny na oznakowanym przejściu dla pieszych przez kierującą fiatem. W wyniku zdarzenia 68-letni świętochłowiczanin trafił do szpitala. Policjanci szczegółowo wyjaśnią okoliczności tego zdarzenia.

Pamiętajmy, że zarówno kierujący, jak i pieszy powinien na drodze kierować się ZASADĄ OGRANICZONEGO ZAUFANIA! Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego. Nieważne czy jedziemy autem, rowerem czy też przemieszczamy się pieszo, to pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi.

Szczególny apel kierujemy do pieszych! Nawet będąc przed przejściem dla pieszych, należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Jedną z przyczyn licznych wypadków drogowych o tej porze roku jest brak odpowiedniej widoczności pieszych w porze wieczorowo-nocnej. Dlatego apelujemy o stosowanie elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży. Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Dają one bowiem kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Pieszemu m.in. zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych, wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, czy też przebiegania przez jezdnię, zwłaszcza w miejscu do tego zabronionym.

Kierującym przypominamy, że omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, w celu przepuszczenia niechronionych uczestników ruchu drogowego, jest rażącym wykroczeniem w ruchu drogowym oraz ogromnym zagrożeniem dla pieszych, którzy mogą nawet stracić życie w konfrontacji z samochodem. Pamiętajmy, aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Śliska nawierzchnia znacznie wydłuża drogę hamowania pojazdu. Nagłe wtargnięcie na jezdnię przed nadjeżdżającym samochodem - nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, może zakończyć się tragicznie.
Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów deszczu nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ!