Konsultant – opis zawodu

Konsultant jest tym typem pracownika, który bezpośrednio współpracuje i kontaktuje się z klientem. Jego zadaniem jest udzielanie porad i wskazówek w dziedzinach dotyczących branży, w której pracuje – konsultantów potrzebują sektory informatyczny, finansowy, reklamowy, marketingowy, prawny, związany z księgowością i zarządzaniem personelem. To praca w dużej mierze o charakterze usługowym, świadczona na rzecz osób prywatnych lub instytucji. Konsultant przyjmuje klienta, rozpoznaje jego problem (często dopiero on potrafi go prawidłowo nazwać), następnie bada możliwości rozwiązania i przedstawia je klientowi. Podobnie jak sposoby wdrożenia tych rozwiązań. Praca konsultanta zbliżona jest do doradcy klienta a niekiedy pełnomocnika.

Konsultant – wymagania zawodowe

Wykształcenie konsultanta zależy od konkretnej branży, w której chce pracować i się specjalizować. Wiadome jest, że potrzebna jest dość spora wiedza w danej dziedzinie, stąd wskazane są studia wyższe z zakresu informatyki, księgowości, reklamy, finansów czy motoryzacji. To tylko przykłady. Nie mniej istotne są też predyspozycje osobowościowe takiego pracownika. To zajęcie dla osób komunikatywnych, nastawionych na rozwiązywanie problemów, umiejących w zrozumiały i asertywny sposób udzielać informacji i porad, a także wykazujących się kulturą osobistą, dyspozycyjnością (wskazane jest prawo jazdy), odpornością na stres i organizacją własnej pracy.

Przykłady specjalizacji na stanowisku konsultanta:

Konsultant – warunki pracy

To, w jaki sposób dokładnie pracuje konsultant, zależy od konkretnej firmy lub typu usług, jakie oferuje. Może pracować etatowo jako udzielający porad w firmie pracodawcy lub we własnej siedzibie. Albo zajmować się działalnością usługową w terenie. Odwiedzać klientów lub firmy, z którymi współpracuje, odwiedzać instytucje państwowe, banki czy inne podmioty w celu uzyskania informacji dla klienta lub pomocy w załatwieniu jego sprawy. Z racji dużej mobilności i zmiennych wyzwań, czas pracy często nie jest normowany i konsultant rozliczany jest z efektów.

Konsultant – zatrudnienie i zarobki

Etatowe zatrudnienie w tym zawodzie łatwiej znaleźć w sektorze medycznym, finansowym czy bankowym. Z kolei reklama, sektor IT czy zarządzanie kadrami to większe pole do popisu dla samodzielnych przedsiębiorców, czy freelancerów. Zarobki również są bardzo zróżnicowane – wahają się od 2000 do nawet 10 000 zł netto.